Biz & Kimiz?

1995 Yılında on sekiz yaşında ehliyetini alır almaz kurucumuz Birtan PABUÇCU otomobil kullanmayı çok sevdiği için ilk taksi şoförlüğüne Topkapı / Kaleiçinde başlamıştır. 3 yıl devam etikten sonra yurtdışına gitmiştir. Yurt dışında Deutsche Telekom AG şirketinde çalışmaya başlamıştır. O Yıllar teknoloji insanlık tarihiyle yeni yeni tanışmaktaydı ve cep telefonları yeni piyasalara çıkmıştı. Telknolojiye Almanya'nın en büyük kuruluşunda yakından şahitlik eden kurucumuz Birtan bey vatan özlemiyle almanyadaki tır parklarına gider Türk tır şoförleriyle çay içerek sohbetler ederdi ve tırlarda o yıllar telex denilen büyük cihazların olduğunu fark etmiştir. Tırların bu telex denilen cihazlarla şirketleriyle iletişim kurduğunu öğreenmiştir. Yine o yıllar 2G internettin başlaması ve telekom sektörünün ilerlemesiyle ilk araç takip cihazlarının piyasalara çıkmıştı, kurucumuz Birtan bey Türkiye'de yaptığı taksi şoförlüğünden esinlenerek taksilere araç takip cihazı takarak taksileri sevk ve yönlendirme işinin hayalini kurmuştu fakat o yıllarda araç takip cihazları çok pahalıydı ve taksilere uygulana bilirliği yoktu. 1999 yıllarından itibaren kullanılan sadece Nokia BasKonuş (push to talk) sistemi geliştirilmişti. Gelişen teknolijiyle ile birlikte artık cep telefonlarının GPS sinyalleri ile anlık konum takibi yapmasıyla taksi şoförlerinin çalıştıkları duraklarla anlık iletişimde olmaları konum takipli BasKonuş sisteminin gerekliliği ve bir ihtiyaç olduğundan uzun yıllardır Birtan beyin hayalini kurduğu daha önceleride yapmak isteyip yazılımcılar ve bir takım nedenlerden yapamadığı Konum takipli BasKonuş sistemi artık taksi sektörünün hizmetine sunmaktan gurur duymaktayız. Konum Takipli BasKonuş teknolojisiyle ile birlikte taksi durakları artık bir çağrı merkezi gibi aplikasyon şirketleri ile rekabet edebilir düzeye gelebileceklerdir.


Taksinet AŞ 2010 yılında taksilere teknolojiyi aktarmak için kurulmuştur. Taksiler üç ana unsurdan oluşmaktadır. Otomobil, Taksi Plakası ve Taksimetre şirketimizin kurulduğu yıllarda henüz taksimetre konusunda teknolojik doğru düzgün ne bir yasa nede standart vardı. Girişimci ve kurucumuz Birtan bey dünyada ilk elektronik taksimetreyi yapan Taxitronic şirketi ile distribitörlük anlaşması yaparak akıllı dokunmatik ekranlı GoboxBTC ve TX70 modeli taksimetreleri ülkemize ithal ederek ülkemizde en gelişmiş taksimetrelerin kullanılması için çalışmalar yürütmüştür. Fakat o yılarda bazı siyasi ve politik gelişmelerden dolayı projenin yürütülmesi olanaksızdı. Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı - Ölçü ve Ayarlar Genel Müdürlüğü bünyesinde taksimetreler ile ilgili henüz detaylı bir kanun veya yönetmelikbile yokken Birtan bey İspanya'da ki kanunları Taxitronic ten temin ederek noter tercümelerini yaptırarak bakanlık müdürlüğüne vererek Avrupa normalarını kabul etmiş olan ülkemizin de avrupadaki norlar çerçevesinde taksimetreleri ilgilendiren MID007 - MID2004/22/CE - MID2004/22/CE kanunun ülkemizde çıkmasın ve taksimetrelerin tek bir standart ile fiyat yazmasını sağlayan kanunu çıkmasında önemli roller üstlenmiştir. Ülkemizde ilk taksilerde arka ekran faydalı model patentini alarak taksilerde yolcu kısmında reklam alınması ve taksilere ekstra gelir sağlanması projesini Taksinet başlatmıştır. Taksinet uluslararası bir çok taksi fuarına katılmış ve ülkemizde taksilerin gelişen teknolojiyi kullanması için ülkemizde ilk taksi fuarı'nın düzenlenmesinde fikir öncüsü olmuş fuarın yapılmasını desteklemiştir. Taksinet bundan sonrada taksiler için en yeni teknolojiyi takip ederek taksilerin müşterilerine daha kaliteli hizmet sunması için teknolojik olanaklar sağlayacaktır.

- İstanbul geneli taksi çağrı merkezimizi projemizi sizlere sunmaktan onur duyarız. Artık tek bir telefon numarasından taksi çağırabilirsiniz.


Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin