Taksinet A.Ş.
Haberler
Bizden Haberler
Sektörel Haberler
 
Haberler Anasayfa > Haberler  
Foto Büyüt
Taksimetreler Hakkında Yeni Düzenleme Toplantısı Yapıldı.

02.12.2013

Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü Antalya/Kemer Majesty Hotelde taksimetreler ve taksiler için yapılan yeni kanun hakkkında bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Bakanlığın Web Sitesinden Detaylara Ulaşabilirsiniz. 

Taksimetreler

Taksimetreler, takıldığı taksinin özelliklerine ve ayarlandığı tarife esas alınarak yolcunun ödemesi gereken ücreti, taksimetre ücret hesaplama yöntemine göre sürekli olarak hesaplayabilen ve ücret göstergesinde gösterebilen cihazlardır. Bu işlemi de aracın tekerleklerinden aldıkları hareket bilgisini önceden yüklenmiş tarife değerleri ile çarparak yaparlar.   Taksimetreler piyasaya nasıl arz edilir? Taksimetre, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu kapsamında bir ölçü aleti olup piyasaya arzı ile ilgili olarak 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun hükümlerine tabidir. Taksimetrenin üretimi ve piyasaya arzı ile ilgili olarak Avrupa Birliği mevzuatından uyumlaştırılan iki yönetmelik mevcuttur:

- Ölçü Aletleri Yönetmeliği(2004/22/AT): Yasal metroloji kapsamındaki ölçü aletleri için çerçeve bir yönetmelik olup söz konusu Yönetmeliğin MI-007 ekinde taksimetrelere ilişkin hükümler yer almaktadır. Bu Yönetmelik kapsamında üretilen cihazların uygunluk değerlendirme işlemleri, onaylanmış kuruluşlar tarafından yürütülmektedir. Ayrıca bu cihazların üzerinde  ve M işaretleriyle onaylanmış kuruluş kimlik kayıt numarası bulunması zorunludur.

- Taksimetre Yönetmeliği(77/95/AT): Bu Yönetmelik, Ölçü Aletleri Yönetmeliği (2004/22/AT)’nin yürürlüğe girmesiyle birlikte yürürlükten kalkmıştır. Ancak, Ölçü Aletleri Yönetmeliğinin Geçici 1. maddesinde belirtildiği üzere tip onayları, üzerlerinde belirtilen süre kadar geçerli olup; Bakanlık, belgelendirildikleri tarihteki mevzuata uygun olarak bunların kullanıma sunulmasına ve piyasaya arz edilmesine izin verir. Ancak bu süre hiçbir şekilde 29/10/2016 tarihini geçemez. Süresiz tip onayına sahip ölçü aletlerinin piyasaya arz ve kullanıma sunulma süreleri de 29/10/2016 tarihinde sona erer. Ayrıca TS EN 50148 sayılı standarda uygun olarak üretilip piyasaya arz edilen taksimetrelere Bakanlığımızca ulusal tip onay belgesi verilmiştir. Taksimetrelerin piyasaya arzında ilgili teknik düzenlemesine göre cihaz üzerinde yer alması gereken işaret ve bilgiler aşağıda özetlenmiştir. Ölçü Aletleri Yönetmeliği’ne göre üretilen bir taksimetrede yer alması gereken işaretler: 77/95/AT Taksimetre Yönetmeliği’ne göre üretilen bir taksimetrede yer alması gereken işaretler: TS EN 50148 standardına göre üretilen bir taksimetrelerde yer alması gereken işaretler: Taksimetrelerin kaç yılda bir periyodik muayene yaptırılması gerekir?

  • Piyasaya arz edilen ve/veya kullanıma sunulan Taksimetrelerin muayeneleri 1/1/2014 tarihine kadar 24/7/1994 tarihli ve 22000 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği hükümlerine göre, bu tarihten sonra 3/9/2013tarihli ve 28754 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Taksimetre Muayene Yönetmeliği hükümlerine göre 2 yılda bir yaptırılması gerekmektedir.
  •  Tarife değişikliği yapılması, farklı ebattaki lastik değişimleri,   taksimetrenin herhangi bir nedenle mührünün sökülerek tamir edilmesi halinde ise iki yıllık süre beklenmeksizin yeniden periyodik muayene yaptırılması gerekir.
Taksimetre tamir ve ayarları nasıl yapılır? Taksimetrelerin tamir ve ayar işlemleri 20/3/2012 tarihli ve 28239 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ölçü ve Ölçü Aletlerinin Tamir ve Ayarını Yapacak Kişilere Verilecek Yetki Belgesi Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre Bakanlık tarafından belgelendirilen işyerlerinde, yine aynı Yönetmeliğe göre aynı işyeri için belgelendirilen yetkili personel tarafından gerçekleştirilmektedir. Tamir-ayar işlemleri sadece Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş taksimetre tamir ve ayarını yapmaya yetkili servis ve kişilere yaptırılmalıdır. Taksimetrelerde ücret hesaplama yöntemi nasıldır? Taksimetre; taksi, dönüşüm hızının altında bir hızda seyrederken veya beklerken sadece zaman ücretinin, dönüşüm hızının üzerinde bir hızda seyrederken sadece mesafe ücretinin uygulanmasına dayanan ücret hesaplama yöntemini kullanır. Bu hesaplama yönteminde kullanılmak üzere ilgili kurum/kuruluşlar, tarifede belirtilen beş temel değeri açıklamak zorundadır. Taksimetrenin zamana göre çalışma ile mesafeye göre çalışma arasında geçiş yaptığı hız değeri “dönüşüm hızı” olarak adlandırılır ve şu şekilde hesaplanır: Taksinin her gittiği 1 saat için x TL, Taksinin her gittiği 1 km için y TL ödenirse; Dönüşüm hızı = (X TL/sa)/(Y TL/km)= x/y km/saat Taksimetre tarife değerleri nelerdir? Taksimetre ücret hesaplamasında kullanılmak üzere yetkili kurum/kuruluş aşağıda belirtilen değerleri açıklamak zorundadır.
  • Açılış ücreti
  • Zaman ücreti
  • Mesafe ücreti
  • Birim zaman değeri
  • Birim mesafe değeri

Taksimetrenin İthalat ve İhracatı ile İlgili İşlemler Ölçü ve ölçü aletlerinin ithalat ve ihracatı ile ilgili işlemler, 19 Şubat 2011 tarihli ve 27851 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Ölçü ve Ölçü Aletlerinin İthalatında ve İhracatında Uygulanacak İşlemler Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yürütülmektedir. Bu işlemler için bağlı bulunulan Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerine müracaat edilmesi gerekmektedir.

Bakanlığın Web Sitesinden Detaylara Ulaşabilirsiniz. 

 

 
TAXİWORLD TURKEY 2015
TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK TAKSİ VE YAN SANAYİ İHTİSAS FUARI TAXIWORLD TURKEY ŞUBAT 2015’TE KAPILARINI AÇIYOR!
Devamı
İstanbul'da Sarı Öfke
Taksi şoförleri, belediye binası önünde taksici cinayetlerini protesto etti; çalışma şartlarının düzeltilmesini istedi.
Devamı
Taksi Şoförlerine Meslek Standardı
Çalışma Bakanlığı'na bağlı Mesleki Yeterlilik Kurumu, şoförlerin mesleki yeterlilik standardını belirledi. Standarda göre;
Devamı
Eski Taksimetreler
2016 yılında taksimetrelerin kaldırılıp yerine akıllı cihazların geleceği haberleri şimdiden pazarı hareketlendirdi.
Devamı
Taksimetreler Hakkında Yeni Düzenleme Toplantısı Yapıldı.
Taksimetreler ve taksiler için yapılan yeni kanun hakkkında bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Devamı
 
 
bilgi@taksinet.com.tr E-Posta adresimizden, iletişim formundan veya 08502004645 müşteri destek hattımızdan bizlere soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz. -    FacebookTwitterLinkedinBlogGoogle

TAKSİ ÇAĞRI MERKEZİ
0850 200 46 45

Hizmetlerimiz
Taksi İşletmeciliği
Ödeme Sistemleri
Online Taksi Reklamı
Taksi Çağrı Merkezi
Taksi
Otomatik Sipariş (Mary)
Call Center Sipariş
Abone Taksi Hizmeti
TaxiClick Programı
Medya
Foto Galeri
Video Galeri
Basın Bültenleri
Basında Biz
Basın Materyalleri
Mevzuat
Linkler
Üyelikler
Bireysel Üyelik
Kurumsal Üyelik
Turizm Üyelik
İletişim
Bize Ulaşın
İletişim Formu
Kroki
IK
Site Haritası
  
İptal ve İade Koşulları Yasal Uyarı
 Her hakkı Taksinet A.Ş.'ye aittir. Copyright © 2015